Telekanalid internetis.

 

Eesti keelseid telekanaleid on Eestis neli ja kõik nad on ennast ülesriputanud ka interneti. Kui mälusopis sobrada siis meenub, et avalik-õiguslik Eesti Televisioon oli vist neist neljast esimene, kes seda tegi. ETV-le tulid ribu-radapidi järgi ka kommertskanalid, värskeima lehega neist TV1.

Miks on ühel TV kanalil üldse vaja kodulehekülge? Tundub, et esmane põhjus võiks olla saatekava ja sealt edasi kanali tutvustamine. Lehitsedes Eesti TV-de kohulehekülgi on nad kõik oma põhilise funktsiooni täitnud. Eriti eredalt tuleb see esile TV1 puhul, kuna avades TV1 kodulehe näeb lehitseja koheselt sama päeva saatekava. Samal lehel rullub koheselt ka saatekava kõrval filmide lühitutvustus. See on ka peaaegu ainuke asi mida TV1 kodulehelt leida võib, lisaks saab hääletada meeldivama laulu poolt, kui oled vaadanud saadet “Uus Viis”. Kanal 2 kodulehelt võib leida samuti saatekava ja filmide ning seriaalide lühitutvustusi. Kõik on lihtne ja arusaadav. Jällegi saab hääletada, et millist filmi tahad nädalalõpus näha-see on päris huvitav projekt. TV3 web on stiilse kujundusega ja rikkalik. Leida võib tegijate näopilte ja telefoninumbreid. Tundub, et TV3 esisaade on “Kahvel”, mida võib ka kodulehe põhjal oletada, kuna sellel saatel on suhteliselt mahukas oma nurgake koos kõigi saadete arhiiviga. Kahvli “oma” lehelt võib leida ka väikse intro, mida TV1 ja Kanal 2 lehelt ei leia. Tegelikult võiks TV3 lehele anda 5 palli süsteemis 4 palli. ETV koduleht on ka rikkalik, palju alalinke ja andmeid jne. Käsitleda on teda aga kohati raske, kuna erinevaid soppe on päris palju. Huvitavaim osa on kanali majandusnäitajate avalik eksponeerimine, mida kommertskanalite kodulehtedelt eriti nagu ei leia. Aga eks see ole ka avalik-õiguslikule kohane käitumine. ETV suureks plussiks teiste ees on kanali otseülekanne internetis, lisaks saab vaadata terve nädala uudistesaateid kui kellegil on need mingil põhjusel nägemata jäänud. Probleemiks on ainult see, et kui on natuke rohkem kasutajaid kipub asi kinni jooksma.

Võib öelda seda, et kõigi Eesti kanalite kodulehtedel on kõik nagu olemas ja ei oskagi nagu midagi rohkemat tahta. Aga, aga, aga…kui vaadata mõne välistelekanali kodulehele siis võib tekkida küll arusaam, et Eesti kanalid ei ole kasutanud kõiki interneti poolt pakutavaid võimalusi. Võrdluseks võiks ju kiigata põhjanaabrite juurde-pilt kohe teine. Kanali uudisteprogrammi puhul tuleb juurde operatiivsus, paljuski on kanali uudistetoimetus omandanud uudisteagentuuri funktsiooni, mis muudab kogu kodulehe tunduvalt atraktiivsemaks. USA suuremate kanalite puhul torkab silma suure hulga teenuste valik, mis iganes võiks kanaliga seotud olla. Lisaks sellele on paljude kanalite neti verisoonid täitmas peaaegu televiisori enda funktsiooni, sageli võib kõiki saateid vaadata ka neti vahendusel. Ilmselt see ongi paljude kanalite netiversioonide tulevik- vahe televiisori ja neti vahel kaob.

Eesti kanalite neti versioonid on oma USA kolleegide kõrval suhteliselt lahjad, arvesse tuleks mingil määral ETV koduleht, kuid arengu võimalusi on sealgi palju. Eelkõige ootaks Eesti kanalite kedulehtedelt käsitlemise selgust ja arusaadavust. Lisaks jääb veel mulje, et kui kord on midagi tehtud siis loodetavasti kõlbab see vähemalt paariks aastaks. Perioodilise uuendamisega nähakse vähe vaeva, osalt võib seda ka mõista, kuna raha on ju vähe. Samas mind kui tarbijat see aga üldiselt ei huvita, kui ma ikka leian pidevalt ühetesi ja samu pilte ning lahendusi siis ei viitsi vaadata.

Jaanus Kosemaa <jaanus@utv.ee>


tagasi