Kuuli Muna Tallinna lahes
Klôpsa kaarti!


Kuuli Muna on Tallinna lahes asuv betoonist mürakas, mida Nôukogude ajal kasutati suurte kalalaevade tankimiseks. Oma nime on ta saanud selle objekti ehitanud Kirovi nim. kalurikolhoosi esimehe sm. Kuuli järgi.

Praegu on Kuuli Muna maha jäetud betoonist saareke Miiduranna sadama lähistel Tallinna lahel. Mis on ühtlasi ka sobilik sukeldumiseks ja pikniku pidamiseks. Kuuli Muna ümbruses on vee sügavus 10-13 m. Ning tema ümbruses on igasugu risu nagu torud, voolikud, vanad akud, autokummid ja palju muud tundmatu päritoluga sodi. Lisaks sellele on näha suuri betoonblokke, mis ilmselt olid môeldud laevade kinnitamiseks. Muna ise tundub olevat ehitatud uputatutud puitraamistikule, mis seest on betooni vms. täis valatud. Miiduranna poolsest küljest jookseb tema sisse kolm toru. Arvatavasti peaksid need torud jooksma suurtesse kütusehoidlatesse. Tegelikult on Munasse sisenemise koha peal avaused ja shahtid, mida mööda torud üles jooksevad. Sinna mahub ka inimene sisse ning seal sees on raudast astmed. Kummalisel kombel on aga need shahtid muutunud omapäraseks merelindude surnuaiaks. Nimelt on shahti pôhjas hunnikutes lindude luid. Nähtavus vôib selles shahtis mullide poolt ja liikuma aetud poolt kiiresti nulli lähedaseks muutuda.

Kuuli Muna läheduses asub ka üks vrakk. Ta on ka merekaartidel tähistatud ning ohutuse môttes on ta merel toodriga tähistatud. Arvatavasti on tegu I maailmasôja ajal uppunud ujuvtöökojaga. Ta on üsna läbiroostetanud ning kohati varisenud oma raskuse all. Laeva ta küll ei meenuta. Merepôhi on selles kohas kuni 12m ning vraki ülemised konstruktsioonid ulatuvad kuni 4m sügavuseni.

 

Piknik Kuuli Munal peale sukeldumist

 

Miiduranna sadamas enne starti

 

Shahti pôhi linnuluudega u. 10m sügavusel

Miiduranna poole suunduv toru, mis on karpidega kaetud