Keri saar ja Kuradimuna


30. September toimus ekspeditsioon Kuradimuna madalikule ja Keri saarele. Meie käsutuses oli laev nimega 'JUKU', mis sobis ideaalselt pikaks sukeldusreisiks. Laevas on olemas kajutid, salong koos televiisoriga ja korralik kambüüs.
Laev väljus Kalasadamast peale 9:00 ning kogu sõit võttis aega umbes 3 tundi. Kogu selle aja võis telekat vahtida, teed juua, lobiseda, magada, merd vahtida... Oli ju ilus ilm, puhus lõuna tuul, paistis päike ja sooja oli oma 18 kraadi nagu suvel.
Jätsime laeva ankrusse Kuradimuna läänepoi juures. Et täpne olla siis punktis järgmiste koordinaatidega N59 41 809, E24 53 210.
Sukeldujad jagunesid nüüd kolmeks. Mina seadsin eesmärgiks minna sügavale. Kuna laev oli ankurdatud 8m sügavuses vees, siis tõeliselt sügavasse vette me ei jõudnudki. Max. sügavus oli 25.7m Umb. 14m peal langes vee temperatuur 12 kraadilt allapoole ning 25m peal oli see kukkunud juba 4 kraadini. Kui ankru jäljed ja tundmatu päritoluga elektroonika jupp välja arvata siis muud me ei leidnudki. Teised aga leidsid igasugu huvitavaid asju. Nagu suured lennukipommid, mürsud jne.

Peale sukeldust suundusime edasi Keri saarele. Eelnevalt helistasime majakavaht Nikolaile ette oma tulekust. See ilmselgelt rõõmustas teda. Tema külalislahkust ei andnud ära imestada. Alustuseks tegi ta saarel ekskursiooni ja näitas kõike seda saarel leiduvat tehnikat (saarel annab elektrit muuseas aku, mida aegajalt laetakse diisliga) Ning lõpuks kutsus ta meid enda juurde kohvi jooma, kus toodi lagedale terve singikärakas.

 

Selline on Keri tuletorn, mis olevat alguse saanud Peeter I ideest ning on Kõpu tuletorni järel vanuselt teine tegutsev tuletorn. Tule kõrgus merepinnast on 31m.
Omal ajal oli saarel kogunisti 8 inimest, kes hoolitsesid siis tuletorni ja raadiomajaka eest. Kuid praegu elab saarel vaid 1 ainuke majakavaht. 3 kassi ja koer, kes mingipärast on sellel tillukesel saarel ketti pandud.
Ning koos wabariigi tulekuga jäi tuletorni hooldus unarusse, ning selle tulemusel on torn ilma jäänud värvkattest ning ühest küljest.
Selline näeb välja saare lõuna säär. Kusjuures see säär muudab pidevalt oma kuju tormide abil. Ning mõnikord võib ta üldse vee all olla.
'70 datel ehitati saarele ka betoonist kai, kuid sellest pole tänaseks tänu tormidele ja jääle suurt midagi alles jäänud.

</