Vraki tuur 2. -3. september

Laupäeva hommik oli paljutôotav. Paistis päike ja meri oli plekksile. Miski ei saanud untsu minna. Külalised olid ka juba hommikul kohal ning uudistasid meie tegemisi ja toimetusi. Plaan tehti järgmine: Esimene sukeldus 'Tutti' peale, mis on sügavamal ning teine sukeldus 'Polarise' peale mis on madalamal. Kahe sukelduse vaheajaks minnakse aga samasse Aegnale lôunat pidama ja balloone täitma.
Nii tehtigi. Suurem osa rahvast suundus Pirita sadamasse, kus neid ootas ees 'Jürgen' ning väiksema paadiga minejad läksid Miiduranna sadamasse. Väiksel paadil oli ka teine eesmark. Kuna ta on kiirem ja manööverdusvôimelisem, siis otsitakse temaga vrakk üles ning pannakse poi peale, et suure paadiga tulikatel lihtsam oleks.
Tutti leidsime üsna kiirelt ning kinnitasime ankru vrakki. Vaevalt saime veest välja, kui juba olidki teised kohal. Vesi oli allpool 15-16m juba üsna jahe. u. 10 kraadi. nädal varem aga ulatus soe 17 kraadine vesi pôhjani välja. Nähtavust oli ka üle keskmise. u. 5m. Kuna oli päikesepaisteline keskpäev, siis all päris kottpime ei olnud ning ilma lambita oli vôimalik ka laeva piirjooni jälgida.
Lôunavaheaeg Aegnal möödus üsna sündmustevaeselt. Grill ei tahtnud süttida ning taustal podises kompressor.
2 tunni möödudes mindi 'Polarisele'. Selle otsimisega läks seekord kauem. Esimese korraga, oleks ankru peaaegu vrakki saanud. Vraki leidsin veeall üles kuid ankru juurde tagasi tulles oli see vahepeal jäljetult kadunud. Teisel katsel ei saanud üldse pihta ning alles kolmandal katsel viskasime ankru otse vraki tekile.

'Polarise' teki ahtriosa.
Tekk on kaetud arusaamatu ning segipaisatud lauahunnikuga, millest pildil on eristatav ainult uks. Selle peal lebab  ka ilmselt mingi valget värvi ahjukivi. Mis on pärit sealt samast kôrvalt ahju laadsest konstruktsionist. Kogu see risu on ilmselt tekiehitiste jäänused, mis mingil pôhjusel on kokku varisenud. Traalid?

Polarise tüürpoord.
Laeva môlemad pardad on mingipärast avatud, ilma pôrandata. Mingipärast tundub, et see peabki niiviisi olema.

Siin pildil on näha parras ja tala, millele tekk toetub. Need kohad on tugevdatud kaarjate nurkadega, millest ühte ka pildil näha vôib.

03. September Lohusalu sadamas.

Seekord on minek J.V. Stalinele ning käib asjade pakkimine ja pealelaadimine. Jürgen on öösel kodusadamasse jôudnud.

'Stalin'

Lôhkeaine. Pildil on näha isegi selle lôhkeaine markeeringut. Ilmselt on see môeldud kahuritele mürskude väljatulistamiseks.

Nähtavus on seekord Stalinil harukordne. pakuti, et 5-8 meetri vahel. Ning veetemperatuur 16 kraadi. Vahepeal pilve läinud ilm meid ei seganud, kuna oli tuulevaikne.