Filmilehe uudised
02.01.2008 See elab! Kui keegi peaks siia lehele veel juhuslikult sattuma, siis edaspidi leiab minu kodulehekülje ja blogi uuelt aadressilt. Seda lehte pole plaanis rohkem uuendada, kuid ta jääb siiski määramata ajaks üles.
07.10.2003 Andsin täna lühikese intervjuu ETV saatele Joon. Loodetavasti jõuab midagi sellest kahe nädala pärast eetrisse ka. Teemaks seesama autoriõiguse jama, millest veidi allpool lugeda võib. Esimene saade samal teemal on eetris juba täna õhtul. Vaadake siis kõik.
20.05.2003 Tänane kurb sündmus tõi mindki jälle varjusurmast välja. Kuna enamik ilmselt ei tea, mis sündmusest käib jutt, siis olgu mainitud, et täna jõuab kaugel Ameerikamaal eetrisse kultussarja Buffy The Vampire Slayer viimane osa, pealkirjaga Väljavalitu. And then there was no more...
Lehekülje uus, PHP-põhine versioon tuleb endiselt :).
27.11.2002 Kohe-kohe on algamas järjekordne Pimedate Ööde filmifestival, mistõttu tekitasin ka siia vastavateemalise lehe. Kuna on alust juba ette arvata, et mul väga palju aega seda täiendada ei ole, siis leiab sealt ainult hinded nähtud filmidele ja ei midagi muud. Üht-teist see loodetavasti siiski näitab.
P.S. Lehe uus versioon on endiselt tulekul, aga loodetavasti ei lähe sellega enam väga kaua.
15.08.2002 Te olete kahtlemata märganud, et hoolimata lubadustest pole siin lehel viimasel ajal eriti midagi toimunud. Jõudsin nimelt järeldusele, et üks õige veebileht on ikka dünaamiline, et teda lihtsam uuendada oleks. Seetõttu püüangi tasapisi just sellega tegelda. Täpset tähtaega, millal see (juba uuel aadressil) valmida võiks, ei oska praegu siiski veel öelda. Loodetavasti veel selle aastanumbri sees.
Järgnevalt aga olulisema teema juurde, ehk rubriik Kirjakast. Nimelt sain eile järgmise sisuga kirja (kirjaviis muutmata):

From: Ilmar Härg <ilmar@eako.ee>
To: <spiderx@hot.ee>
Subject: Teose loata levitamine
Date: Wed, 14 Aug 2002 15:44:45 +0200
Organization: EAKO

Tere,
Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsioon (EAKO) hoiatab:teose või selle koopia levitamine (sh rentimine, laenutamine, müümine kinkimine, vahetamine) ilma autori või autoriõiguste valdaja loata on keelatud ninga seadusega karistatav. Mainitud keeld kehtib ka elektroonilises keskonnas, mistõttu ei erine Internetis teoste levitamine seaduse silmis levitamisest kaubanduses või mõnel muul viisil teose koopiate müügiks või vahetuseks pakkumisest.


Paremate soovidega

Ilmar Härg
EAKO

http://www.online.ee/~spiderx/movies/index.html


Nüüd siis minupoolne kommentaar sellele kirjale. Eesti autorikaitse organisatsioonid on ühed veidrad moodustised. Üks asutus käib mööda külapoode kontrollimas, ega seal jumala eest mõni krapp ei mängi, teine aga kolab mööda komisjonipoode ja veebilehti, et leida müüki pandud "vale" regiooni DVD-sid. Rahvatarkus, et liigne agarus on sageli ogarus, paistab olevat neil kõrvust mööda läinud. Selline lühinägelik käitumine hämmastab mind; tundub, et autorikaitsjatel puudub võime mõelda pikemas perspektiivis. Inimesed, kes on kulutanud märkimisväärse summa DVD (aga ka VHS, CD jmt.) kogu koostamisele, ei suhtu sellesse, kui neid piraatluses süüdistatakse, eriti positiivselt. Näiteks juhul, kui see kiri peaks endaga kaasa tooma täiendavaid negatiivseid tagajärgi, olen ma kindel, et vähemalt videoleviga tegelevad EAKO liikmed ei saa minu käest enam punast pennigi (kinos käiksin ma arvatavasti siiski edasi, kuigi raske südamega). Ometi panid just sellised entusiastid, kes esimestena DVD-sid ostma hakkasid (mina nende hulka muide ei kuulu) aluse kogu siinsele DVD-de turule, tekitades esmalt nõudluse DVD-mängijate ja seejärel ka DVD-de järele. Aga selliste elementaarsete majandusprotsesside mõistmist on autorikaitsjatelt ilmselt liig oodata.
Kui te nüüd arvate, et ma olen autorikaitse vastane, siis eksite rängalt. Teadmiseks neile, kes seda veel ei tea, tegelen ka ise teataval määral loomingulise tööga, mistõttu olen oma õiguste kaitsmisest huvitatud küll. Kardan aga, et sellisel väljapressimisel, mis praegu seadustatud on, pole autorite õiguste kaitsega midagi ühist. Kui õigusriigile on omane süütuse presumptsiooni printsiip, siis autorikaitse puhul see millegipärast ei kehti (nt. tühja kasseti maks, paljundusmasina maks, aga ka "kavatsus levitada"). Sellisel kujul autoriõiguste süsteem enam kaua vastu ei pea ja mida varem sellest aru saadakse, seda parem. Praegu võin ma DVD küll osta (mis on legaalne), kuid mul pole õigust sellega praktiliselt mitte midagi teha. Isegi praakeksemplari tagasisaatmine on seaduses näpuga järge ajades ebaseaduslik! See on ju absurd, eriti arvestades asjaolu, et autoritasu on DVD hinna sisse arvestatud.
Aga iga asja juures tuleb leida ka positiivset. Niisiis, Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni kiri andis mulle teatava stiimuli täiendada oma DVD-de lehekülge, kuhu on lisandunud terve hulk plaate (alates numbrist 120). Ja ka külastajaid tõi tänane päev siia lehele ebatavaliselt palju. Tänan tähelepanu eest!
10.04.2002 Tervitusi kõigile, kes seda lugema juhtuvad, kaugest Århusi linnast Taanimaal. Lisaks kõigele muule tutvun ka siinkandis kohaliku kultuurieluga, ehk teisisõnu, käin kinos. Ühtlasi on siin õhtuti palju vaba aega, mistõttu püüan tasapisi kirjutada puuduvaid arvustusi, kuigi mõnest filmist on mälestused juba üsna ähmased. Kui selle lehe üleslaadimine õnnestub, siis saab neid peagi ka lugeda (siin ei tea täpselt, milline osa Internetist parajasti töötab ja milline mitte). Samuti toimub minu siinviibimise ajal Taani suurim filmifestival, kus püüan ka kohal olla.
25.03.2002 Nüüd on Oscarid siis jagatud. Nagu näha, pole ma just suurem asi ennustaja, mis põhilistesse auhindadesse puutub, küll aga läksid täppi päris mitmed tehnilised kategooriad. Tseremoonia möödus niisiis poliitilise korrektsuse tähe all, kusjuures mõnest auhinnast jäi Sõrmuste isand küll ülekohtuselt ilma. Parimaks arvatud Piinatud geenius on küll üsnagi kõbus film, kuid kahtlen, et eriti paljud seda mõne aasta pärast mäletavad.
24.03.2002 Need, kes lootsid, et siia lehele enam ühtki täiendust ei ilmu, peavad pettuma. Vähem kui poolteise tunni pärast algab järjekordne Oscari-tseremoonia, millega seoses panin üles temaatilise lehe. Sellelt võib leida kõik kandideerijad, isiklikud lemmikud ning prognoosid selle kohta, kes võiks võita (kuna aga paljud filmid nägemata, siis meenutab see pigem kristallkuuli abil ennustamist). Kui võitjad teada, ilmuvad needki.
Mõneti kaugemas tulevikus lisandub trobikond lühikokkuvõtteid selle aastanumbri sees linastunud filmide kohta. Tõelist saasta pole 2002. aastal meie kinodesse veel jõudnudki, mille üle on tõeliselt hea meel. Ühtlasi teen pingutusi siinse info süstematiseerimiseks ning uue, andmebaasil põhineva versiooni loomiseks. Selle valmimiseni on aga veel mõni kuu aega.
12.02.2002 Täna oli väärt päev. Eesti väitis olümpial suusatamises kaks medalit, mis peaksid olema üldse meie esimesed medalid taliolümpial läbi aegade, lisaks kuulutati välja Oscarite nominendid. Sõrmuste isanda esimene film sai 13 nominatsiooni. Selle nädala lõpuks valmib (lootusetu hilinemisega) ka selle viit palli väärt filmi arvustus.
04.02.2002 Just lõppes XXXVI Super Bowl, mille võitis mittefavoriit, New England Patriots seisuga 20-17, kaotajaks pooleks jäi seekord Saint Louis Rams. Küll oleks mäng peaaegu lisaajale läinud, mis oleks olnud esimene kord Super Bowli ajaloos, aga viimastel sekunditel õnnestus patriootidel siiski värav lüüa.
Uued filmiarvustused on endiselt tegemisel, aga valmivad üsna pea. Ma luban.
14.01.2002 Järjekordne traagiline uudis: meie hulgast lahkus küllaltki noorelt lavastaja Ted Demme (Beautiful Girls, Blow).
Nädala lõpupoole võib siin ilmselt märgata ka olulisi täiendusi, vahepeal aga minge ja vaadake Sõrmuste isanda filmi.
31.12.2001 Head vana aasta lõppu ja uue algust kõigile siiasattunuile. Pidasin väikestviisi plaani panna üles ka aastat kokkuvõtvad edetabelid, aga kõvaketta crashi tõttu see mõnevõrra viibib. Uuel aastal on siin lehel aga nii mõndagi huvitavat juhtumas. Lähemalt praegu ei räägi.
11.12.2001 Viimasest uuendusest saadik olen ära vaadanud täpselt 50 (loe: viiskümmend) uut filmi. Siinkohal peab tänama ka kohalikke filmide maaletoojaid, kes pidasid vajalikuks just festivali ajal kinod uute filmidega üle ujutada. Püüan tasapisi vaadatud filmide ülevaated valmis kirjutada ja üles riputada. Tänaseks vist piisab.
30.11.2001 Ootamatult kui iga-aastane lumi on siia lehele taaskord ilmunud mõned muudatused. Tegelikult tekkis neid vaikselt varemgi, aga lõpuks jõudis kätte ka pealehe kord. Mida huvitavat siis vahepeal juhtunud on?
Loomulikult jõudis vahepealse vaikelu ajal kinno suur hulk filme, mis kõik ülevaatamist ja hindamist vajasid. Nüüd on kaks võimalust: kas ma olen hinnangute andmisel leebemaks muutunud või pole halbu filme viimasel ajal kinno jõudnudki (Kepi mind ei lähe siinkohal arvesse). Saabunud on ka mõned uued DVD-d. Ning seoses tulevase üleminekuga eraldi serverile võib filmilehe testversiooni ajutiselt leida ka siit. Kes soovib, võib proovida (kui juhtute juba sellel lehel olema, siis rohkem seda linki klõpsida pole vaja). Küll ei oska ma öelda, kui kaua see leht üleval püsib, sest ametlik üleminek võtab ilmselt veel päris mitu kuud aega. Kui leht aga üleval juhtub olema, võib sealt ehk leida uuemat infot kui põhilehel (kui ma mingil põhjusel muudatusi üles ei viitsi või ei soovi laadida).
Nüüd üldisemate uudiste juurde. Viimase paari kuuga on teise ilma lahkunud palju, isegi liiga palju filmiinimesi. Näiteks tabas järjekordne löök The Matrixi tegijaid, kui suri Gloria Foster, kes pidi mängima Oraaklit. Sama juhtus ka mitme nõukogudeaegse kuulsusega. Rõõmsamad ajad on aga saabunud filmistuudiotele, kuna Ameerikas püstitas Potteri-film teatavasti uue avanädalavahetuse külastusrekordi ning peagi on saabumas järjekordne megafilm, The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring. Kõik senised arvustused kiidavad filmi taevani ning loodetavasti ei peta film fännide ootusi.
Buffy-rindelt on kuulda niipalju, et meie Buffy on taas enam-vähem elus ja terve ning leidnud koguni uue armastatu. Üle hulga aja on inimesestunud ka Amy, kes koos Willow'ga üht-teist ette võtab. Kes aga enam elus ja terve ei ole, see on Sarah Michelle Gellari isa, kellega tütar küll hästi läbi ei saanud. Mõnede allikate kohaselt lõpetas ta elu enesetapuga. Kurva kokkusattumusena toimis kunagi samamoodi ka Sarah kallima Freddie Prinze juuniori isa.
Lõpetuseks veel niipalju, et kohe-kohe algab järjekordne Pimedate Ööde filmifestival. Kuigi tahaksin meelsasti ka siia lehele midagi festivali kohta kirjutada, kardan, et ajapuudusel jääb see ära. Samuti viibivad ilmselt kõik teised muudatused. Eks aeg näita, kuidas asi areneb.
03.10.2001 Suutsin lõpuks üles panna Ahvide planeedi ja Magusa ja mõru arvustused. Huvitav, et jälle said mõlemad filmid ühesugused hinded.
23.09.2001 Sel nädalal jõudis kinodesse kaks uut filmi: Shrek ja Kokaiin. Mõlemad igati vaatamist väärt.
20.09.2001 Tere jälle. Kuna näib, et ajapuudus takistab tegemast pikemaid ülevaateid kõigi filmide kohta, muutsin veidike lehe struktuuri ja lisasin arvustuste juurde lühiarvustuste lehe. Sinna hakkavad ilmuma (üsna kohe pärast filmi linastumist) mõnelauselised hinnangud filmide kohta. Kui leidub aega, jõuab see jutt mõne aja pärast täiendatud kujul päris arvustusse (kui ei, siis ei jõua). Loodetavasti on selline ülesehitus informatiivsem kui senine. Soovitused on muidugi alati teretulnud.
Veel: Näib, et DVD Express on varjusurmast tagasi, kuigi ma hästi ei uskunud, et see õnnestub ja mõningaid kahtlusi on mul praegugi. Siiski soovin neile edu, kuna just sealt ostsin oma esimesed DVD-d.
11.09.2001 USA põleb, kusjuures erinevalt sealmaistest filmidest tuli terroristide rünnak eriteenistustele täieliku üllatusena.
10.09.2001 Vahepealne uuenduste puudumine on seotud kooli alguse ja mingi salapärase haigusiduga, mis õnnestus endale jälle külge korjata. Loodan enesetunde paranemist lähemas tulevikus.
30.08.2001 Meie hulgast lahkus üks Hispaania tuntumaid näitlejaid - Francisco Rabal.
28.08.2001 23.25 15 minutit tagasi lõppes Lauluväljakul Depeche Mode'i kontsert, millele eelnes ansambli Brainstorm kava stiilis Hii-hoo, hüüdis Tarzan. Seekord oli mul võimalus oma silmaga veenduda selles, et Depeche Mode pole mitte ainult hea stuudioansambel, vaid esineb ka kontsertidel suurepäraselt. Usun, et seda tunnistavad isegi mittefännid. Kontsert oli küllaltki pikk, kestes 2 tundi ja 10 minutit. Rahvastki oli kohale tulnud parasjagu.
Vahepeal levisid kuuldused sellest, justkui antaks välja ka käsiloleva tuuri kontsertplaat ja -video, aga see jäi kuuldavasti ainult plaanide tasemele. Nii peavadki Depeche Mode'i kontsertsalvestuste austajad endiselt leppima üllitisega, mis kannab nime 101. Kahju.
27.08.2001 Homme on Tallinnas Depeche Mode. Pärast seda hakkab lehele vaikselt ilmuma uuendusi.
Täna algas Linnaarhiivi ümbruses filmiga Metropolis ka Fritz Langi filmide retrospektiiv. Mul endal jäävad need filmid vist küll ajapuudusel nägemata, aga väärt filme peaks seal leiduma.
26.08.2001 TRAAGILINE UUDIS: Lennuõnnetuses hukkus peamiselt lauljana tuntud Aaliyah (Romeo Must Die), kes pidi muuhulgas kaasa tegema ka filmile The Matrix vändatavas kahes järjes. Oletatavasti põhjustas õnnetuse lennuki ülekoormamine pagasiga.

Eile käisin muuhulgas filmi Jurassic Park III eellinastusel. Seejuures kerkis esile probleem, kuidas pärast filmi tagasi Õismäele saada. Kõik trollid suunati ju Balti jaama, kust saaks trammiga kenasti kino juurde ja tagasi. Ainus puudus heal ideel: trammid kah ei käi. Kui bussiga nr. 52 kesklinna sõitmine polnud keeruline, siis tagasisõit muutus variatsiooniks teemal Tunne oma kodulinna. Nimelt väljusin bussist Kotzebue tänaval, kohas, kuhu minu jalg varem polnud astunud (loomulikult ei pidanud bussijuht vajalikuks peatuse nime mainida). Õnneks suutsin teha välkkiirelt loogilise järelduse ja leidsin Balti Jaama juurde viiva teeotsa pimedas ikka üles. Lõpp hea, kõik hea.
Veel paar sõna Warneri teemal: Paistab, et ka The Neverending Story on ikkagi anamorfne ja laiekraanformaadis.
25.08.2001 Terasemad kahtlemata märkasid, et viimase nädalaga pole siin lehel midagi muutunud. Selgitus on muidugi väga lihtne, nagu tavaliselt ikka - nimelt jõudsid kohale Express.comi tühjendusmüügist ostetud DVD-d. Nende läbivaatamine oli minu jaoks mõneti olulisem kui lehe uuendamine, aga nüüd on see tehtud ja allpool igast kettast ka veidi pikemalt. Kuna kõiki kinoarvustusi ei jõua ma ka ilmselt korraga valmis kirjutada, siis leiab altpoolt ka vahepeal linastunud filmide ülevaate.
Vahepeal on tulnud uudiseid ka Warneri rindelt. The plot thickens, nagu öeldakse. Paari päeva eest levis info, et Willy Wonka And The Chocolate Factory laiekraanformaadis DVD ilmub 13. novembril. Siis hakkas DVDFile kahtlustama, et see on pettus, kuna nemad pressiteadet ei saanud. Olukord muutus järjest pinevamaks, aga lõpuks sai kinnitust siiski esialgne versioon. Willy Wonka DVD ilmub tõepoolest, küll aga puudub endiselt info Cats & Dogs, The Neverending Story ja animeeritud Lord Of The Rings-i kohta. Küll leidis veelkord kinnitust tõsiasi, et Interneti abil saab mõjutada isegi hiigelfirmade otsuseid.
Veel avastasin, et kohalik DVD-eesrindlane Ivar võtab oma DVD lehel samuti sõna nn. Maimiku koolkonna filmiarvustuste suhtes, millise teema siinsamas isegi tõstatasin. Ja tundub, et midagi hakkab looma ka kinoklubiga seoses. Nüüd aga tähtsama, ülevaadete juurde.

Igaühele oma (3,0). Filmil on tüüpilised romantilise komöödia tunnused, aga viimasel ajal tehakse need kuidagi kurvavõitu. Siingi lahistab peategelane pidevalt nutta, selmet (tere, uudissõna!) probleemidele lahendus leida. Imala ja ebausutava lõpuga.
Tomb Raider - Seikleja (2,5). Absoluutselt käsikirjavaba märulifilm, millest annab tunnistust äramärgitud stsenaristide aukartustäratav hulk. Huvitav, palju veel märkimata jäi. Vaatamist takistab asjaolu, et ekraanil toimuvas puudub igasugune loogika. Küll väärib kiitmist kunstnikutöö. Eestikeelne pealkiri on ka eksitav, aga see võib olla tingitud asjaolust, et filmis ei paistnud olevat ühtki hauda.
Malèna (3,0). Kenasti ülesvõetud linateos, aga midagi jääb nagu puudu. Meeleolu püütakse üleval hoida labasevõitu naljadega, aga see ei päästa. Kohati pingutavad väiksemates rollides olijad jubedalt üle ja asi muutub teatrietenduseks. Aga muusika ja operaatoritöö on head.
Šokolaad (3,0). Tüüpiline Hollywoodi film, mis püüab tabada Euroopa filmide meeleolu, aga seda ei suuda. Kapa ja kamaluga suhkrut nii otseses kui kaudses mõttes. Film tekitab ka vastupandamatu magusaisu, mida jagatav mikroskoopiline šokolaad küll leevendada ei suuda.
13 päeva (4,0). Üllatavalt hea film sellest, kuidas Kolmas maailmasõda viimasel hetkel ära suudeti hoida. Sedalaadi filmidele tüüpilist patriootilist jura ka suurt pole, aga inimesed lihtsalt ei lähe sellist asja kinno vaatama, vähemalt siinmail. Muidugi tuleb vaatamisel arvestada, et tegu on peamiselt Kenneth O'Donnelli nägemusega kriisist ja aastatega kipub igaüks oma panust pigem suuremana nägema (nimetagem seda näiteks Väikese maa sündroomiks). Kevin Costneri aktsent kriibib muidugi kõrva ka mitteameeriklasel ja tõlke kvaliteet jätab samuti soovida, aga sellegipoolest väärt filmielamus.
Final Fantasy - Nähtamatud vaimud (3,5). Tehniliselt parim arvutianimatsioon, mida maailm seni näha saanud. Küll jäi seetõttu unarusse asja sisuline külg ja lugu ise on küllaltki tavaline, et mitte öelda primitiivne. Erinevalt Tomb Raider - Seiklejast suudab vorm siin aga sisu puudumise kompenseerida. Kurb, et inimesed Ameerikamaal seda kohe üldse näha ei tahtnud.
Bridget Jonesi päevik (3,5). Küllaltki lõbus lugu, aga peamised naerupahvakud tekivad olukordadest, kuhu ise sattudes sooviks enamik meist ilmselt maa alla vajuda. Samuti tekitab film naistes tunde, et unelmate mehe kättesaamiseks pole vajagi kena välja näha. Õnneks pole meil selline suhtumine veel laiemat kandepinda leidnud. Hugh Granti on heameel näha osas, kus ta ei mängi oma tavapärast kokutajat-hädavarest.
Palgamõrvar(id) (3,0). Euroopale omaselt voolab film aeglaselt ja rahulikult, rääkides meile loo, mis võinuks ka rääkimata jääda ja mingit vahet poleks olnud. Tulemus oleks saanud oluliselt parem, kui film lõpeks paarkümmend minutit varem, aga moraal oli vaja kohe kirvega pähe lajatada. Ameerikalik suhtumine tungimas Vanasse Maailma.
Kassid ja koerad (2,0). Jeesus, Maarja ja Joosep, mida lapsed tänapäeval vaatama peavad. Viimase aja nn. koguperefilmidest jääb mulje, et selle ajal peab kogu perel saalis igav olema. Tobe on selle filmi puhul kõik, isegi filmi aluseks olev idee (spioonifilmide paroodia). Head paroodiat on üldse raske teha, aga pannes peategelasteks loomad - võimatu. Kui tavaliselt leidub ka kehvemas filmis paar kohta, mis turtsatama panevad, siis selles polnud neid tõepoolest ühtegi. Kuna ma otsesesse sihtgruppi siiski ei kuulu, jälgisin igaks juhuks ka nooremaid kinokülastajaid ja ei saa öelda, et nemadki naljad teab mis entusiastlikult vastu võtsid (mõned turtsatused, mitte rohkem). Selle DVD küsimuses võtsin sõna küll ainult põhimõtte pärast, kuna mul puudub igasugune tahtmine seda osta, olgu ta laiekraan väi mitte.
Pearl Harbor (3,5). Tavapäraseid dramaturgia põhimõtteid veidral moel eirav film, kus nn. kulminatsioon saabub juba filmi keskel ja film kestab pärast seda veel tubli tund aega kui mitte rohkem. Kaasnev armulugu on tegelikult täiesti vaadatav, kuigi kohati liiga suhkrune. See pommitamine mulle nii suurt muljet ei jätnudki, kuna eriefektid tundusid odavad (mõned efektsed kaadrid muidugi olid). Küll on veidi rohkem filme vaadanutel lihtne täpselt ennustada, kes peategelastest sellest filmis surevad ja kes ellu jäävad.
Kreisi keiser (3,5). Kui eelnenu põhjal võis jääda mulje, et lapseeast olen ma lootusetult välja kasvanud, siis nii see tegelikult pole. Hea lastefilm kõlbab vaadata täpselt samamoodi nagu iga teinegi hea film. Konkreetne juhtum pole küll mingi šedööver, aga siiski üle keskmise linateos, kuigi tüüpilise moraaliga. Veidi häirivad nurgelisevõitu tegelased, keda juba mitmes Disney filmis näha saanud, aga see selleks. Siin lehel ülevaadatud (kinos linastunud) lastefilmidest on see seni parim.

Jätkame siis DVD-dega. The Hollywood Knights (Hollywoodi Rüütlid, 2,5). Filmi tutvustus ütleb, et tegu on American Graffitile sarnaneva linateosega, aga tegelikult on see sealt pealt üsna julmalt maha vehitud. Kohati naljakas, kohati igav. Suur pluss - noor Michelle Pfeiffer, suur miinus - teda näeb häbematult vähe. Osades veel Robert Wuhl, Tony Danza ja Fran Drescher.
Hook (Kapten Konkskäsi, 3,0). Steven Spielbergi lastefilm, mis peamiselt laitust väärinud on. Kuigi Spielbergi minu arvates kõvasti üle hindama kiputakse, kõlbab käesolev film tegelikult vaadata küll. Sellel on ainult üks suurem puudus - ta on liiga pikk. Nimitegelase rollis Dustin Hoffman, kes pingutab aga kohutavalt üle. Suureks saanud Peeter Paani võeti mängima Robin Williams, kes väga palju lõustu seekord ei teegi. Pisikest haldjat mängib aga Julia Roberts. Ühe oma esimestest osadest filmis teeb noor Gwyneth Paltrow, kelle ekraaniaeg umbes ühe minutiga piirdub.
The Sound Of Music (Helisev muusika, 4,0). See muusikali põhjal valminud uskumatult populaarne film päästis Foxi stuudio kindlana tundunud pankrotist, aga on ühtlasi muusikalide kuldse ajastu üks viimaseid pääsukesi. Film visuaalne ülesehitus on samuti suurepärane, nii et need, kes seda TV3 vahendusel telerist nudituna vaatasid, pole filmi samahästi kui näinudki. Peaosades Julie Andrews ja Christopher Plummer.
Gilda (Gilda, 3,5). Veider film kriminaalsete kalduvustega seltskonna omavahelistest kassi-hiire mängudest. Just siin peaosas särav Rita Hayworth andis Andy Dufresne'ile inspiratsiooni raskete vangla-aastate jooksul filmis The Shawshank Redemption. Löömingustseenid näevad haledad välja, aga just selles seisnebki klassika ehedus.
Return To Me (Tagasi mu juurde, 3,5). Täiesti kõbus romantiline komöödia, kui suudetakse leppida suhteliselt uskumatu sündmuste käiguga. Nimelt saab David Duchovny tegelase naine autoõnnetusel surma ja tema süda siiratakse raskelt haigele Minnie Driverile. Aasta hiljem nad kohtuvad ja armuvad, aga eelpoolmainitud situatsioon tekitab mõistagi pingeid. Viimase aja romantilised komöödiad näivad tõepoolest kõik mingi kiiksuga olevat; täiesti lõbusaid nagu enam ei tehtakski.
Wall Street (Wall Street, 4,0). Oliver Stone'i film rahamaailma räpastest telgitagustest. Algajat maaklerit Bud Foxi mängib Charlie Sheen ja vana börsihaid Gordon Gekkot Michael Douglas, kes sai selle rolli eest Oscari. Hea film neile, kes seda hinnata oskavad, kuigi kohati naiivne. Filmi Boiler Room tegelastele andis inspiratsiooni just seesama film. Et asja sisu segaseks ei jääks, tulevad kasuks üldised teadmised võlakirjadest ja vastavad ingliskeelsed terminid, sest tõlget filmil ju pole.
The Vision Of Escaflowne (Escaflowne, 4,0). Viimasel ajal kogub maailmas populaarsust Jaapani animatsioon, mida teadupärast ka animeks kutsutakse. Soodsa hinna puhul otsustasin järele uurida, kas see minulegi peale läheb. Konkreetne eksemplar osutus päris heaks, kuigi tegelaste tutvustamine ja sissejuhatus venis veidi pikale. Kuna sarja on veel tervelt 7 DVD-d, jäi tegevus väga huvitava koha peal pooleli, aga kõigi ostmine on rahakotile ilmselt tõeline mõrv. Näis, mida tulevik toob.
The Little Mermaid (Väike merineitsi, 4,5). Üks parimaid lastefilme, mis sealpool ookeani valminud. Ei oskagi midagi pikemalt öelda, sest head asjad tutvustamist ei vaja.

Sellega on filmide ja DVD-de lühiülevaade tehtud ja pika jutu lõpetuseks veel niipalju, et ametlikult algab mul nüüd puhkus, mille jooksul ehk varasemad võlad lahendatud saavad. Asjaolu, et ma taas kooliteed alustan, on seejuures muidugi segav tegur. Lähipäevil siin üht-teist siiski juhtuma hakkab. Ütleks veel vaid seda, et peagi ilmub täispika mängufilmi Buffy The Vampire Slayer DVD, mille järjepidevuse mõttes omalegi soetan. Mõned ehk teavad, et selles on peaosades Kristy Swanson ja Luke Perry, vanemast generatsioonist ka Donald Sutherland ja Rutger Hauer. Aga kui paljud teavad, et filmis mängis veel mitu näitlejat, kes praeguseks veidi tuntumad on, näiteks David Arquette, Hilary Swank ja Ben Affleck! Võtetel osales ka telesarjas kaastegev Seth Green, kuid tema lõigati filmist lihtsalt välja.
17.08.2001 Nagu nõiaväel on paarist päevast saanud mitu nädalat, aga arvustusi pole ikka näha. Väikestest täiendustest hoolimata tuleb neid veel veidi oodata. Esimesed pääsukesed jõuavad kohale ilmselt järgmisel teisipäeval, aga võib-olla ka hiljem. Igatahes tulemata nad ei jää.
Mõndagi huvitavat on vahepeal sündinud DVD vallas. Viimaste nädalate jooksul pakub mitmesugust kõneainet peamiselt megakompanii AOL Time Warner. Kõigepealt negatiivsest. Nimelt on lõpuks avalikkuseni jõudnud info, et mitmed nn. koguperefilmi kategooriasse kuuluvad filmid lastakse DVD-l välja ainult täisekraanformaadis, mis võib tähendada uue murettekitava trendi algust. Konkreetselt on teada, et selline saatus ootab filme Willy Wonka And The Chocolate Factory ja Cats & Dogs (kuigi nüüdseks seda filmi näinuna ei kujuta ma ette, miks keegi seda üldse osta peaks tahtma). Võimalik, et sellesse nimekirja lisandub ka The Neverending Story. Sellise sigaduse vastu võitlemiseks on algatatud mitmeid petitsioone, millega kõiki ühinema kutsun. Fakt, et Warner astus otsustavalt vastu Blockbusteri videolaenutuste keti nõudmisele kehtestada DVD-de rendihinnad, jääb sellises olukorras muidugi tähelepanuta. Loodetavasti mõistus lõpuks siiski võidab.
Aga vahepeal, kuniks arvustusi ootate, minge kinno, vaadake Pearl Harborit ja kurvastage ameeriklaste kaotuse üle nimetatud lahingus. Kobarkino heli on võrreldes mõne kuu taguse olukorraga ka veidi paranenud, nii et nüüd võib aeg-ajalt isegi surround-efekte märgata.
29.07.2001 Ennäe imet, ja ongi leht jälle varjusurmast tagasi. Esialgu valmisid küll ainult arvustused paari nädala tagustele uutele filmidele Liiderdajad ja Evolutsioon, aga peagi (paari päeva jooksul) lisanduvad ka Igaühele oma (3,0), Tomb Raider - Seikleja (2,5) ja Malèna (3,0). Viimatinimetatud filmidele lisasin hinded sulgudesse, kui mõni arvustust ära oodata ei jaksa. Huvitav fakt: mõlemas meie kinodesse ühel ajal jõudnud filmis (Liiderdajad ja Evolutsioon) teeb kaasa Katharine Towne.
Tegelikult oleks teised arvustused võinud ka varem valmis saada, aga otsustasin nende kirjutamise asemel veidi vähendada kasvamakippuvat osaliselt läbivaatamata DVD-de kuhja. Muuhulgas on kinno jõudmas mitu minu kogus juba olemasolevat filmi, neist esimesena (järgmisel nädalal) Thirteen Days (vaadatud). Mõne aja pärast peaks järgnema ka Sugar & Spice (postis). Mõlema reklaamklipid jäid viimati kinos käies silma. Kirjutasin mõlemad nimed meelega inglise keeles, et DVD-sid filmidest eristada. Kui aega saan, siis peaks siia varsti hakkama jõudma ka DVD arvustusi (see on küll väga suur kui).
Veel: Andres Laasiku veider filmiarvustuste stiil on lõpuks ometi tekitanud pahameelt ka teistes.
Ja lõpetuseks väike juubel. Nimelt sai sel nädalal täis 100 filmilehe külastajat alates ajast, mil hakkasin statistikat tegema, ehk siis juuni keskpaigast. Kuigi osad nendest tunduvad olevat veebikammijad ehk ämblikud, on see ometigi teatav märk sellest, et seda lehte peale minu veel keegi vaatab. See on positiivne, eriti arvestades senist olematut reklaami lehele (olukord muutub ilmselt alles augusti lõpus või septembris, kui lisanduvad infolehekülg ja korralik lingikogu).
13.07.2001 Suvise soojaga on uuendused lehele visad tulema. Lõpuks valmisid arvustused filmidele Mehhiklane, Väikesed spioonid ja Mees, kes nuttis. Sel nädalal jõuab kinodesse kaks uut filmi: Evolutsioon ja Liiderdajad. Loodetavasti saavad ka arvustused üles veel sellel nädalal. Kuuldavasti leiti vahepeal üles ka Nofretete muumia.
Uudiseid Buffy sõpradele: BBC uus sari The Watcher, mille peaosaliseks loomulikult Anthony Stewart Head, sai ametliku kinnituse. Esialgu on planeeritud filmida kuus osa. See on juba teine Buffy spin-off. Teine, mitte nii hea uudis räägib sellest, et mõnes järgmise hooaja osas teeb ilmselt kaasa Austraalia ujuja Ian Thorpe. Siinmail on müügile jõudnud ka meesteajakirja FHM uus number, mille vahelt võib muuhulgas leida suured Sarah Michelle Gellari ja Alyson Hannigani postrid. Lisaks neile on esindatud Britney Spears, Carmen Electra, Denise Richards, Heidi Klum, Pamela Anderson, Jennifer Lopez ja mitmed teised. Kähku ostma!
NB! Nõuanne Netscape 4.x kasutajatele: kasutage mõnda muud brauserit (näiteks Mozillat), kuna muidu te ei näe lugeda, mis siin lehel kirjas on. Mina pole süüdi, kui mõned ei suuda CSS1 korrektselt näitavat brauserit teha.
28.06.2001 Täna õhtul seadsin mina sammud kesklinna, Sõpruse kino poole, et vaadata filmi Jana kallimad, mille puhtjuhuslikult kavast avastasin. Piletit ostes jäi kahjuks tähele panemata rasvaste tähtedega tekst kassaluugi kohal, mis teatas, et seoses koopia halva kvaliteediga me teile seda filmi ikka ei näita küll. Nii õnnestuski veelkord näha filmi Tabu, mis endiselt hea tundus. See selleks.
Silmapaistev on eelmainitud filmiga kaasnenud veider turundusstrateegia, mille kohaselt ilmus film kavva absoluutselt ilma reklaamita. Ka ärajäämise kohta puudus info täielikult, kui ülalnimetatud silti mitte arvestada (huvitav, kas mõni seanss toimus ka?). Mõnede IT-sektori inimeste jaoks on selline poliitika tuntud kui Borland Competence in Marketing™. Selgituseks neile, kellele eelmine lause suurt ei ütle: Borland Software Corporation (NASDAQ: BORL) on kõrgekvaliteedilisi arendusvahendeid tootev firma, mille juhtkond sageli kahtlase väärtusega otsuseid teeb. Kindel turundusstrateegia neil seni puudub.
Viimasel ajal on meie hulgast lahkunud ka mitmed kuulsused: eile suri Jack Lemmon, eelmisel nädalal lahkus John Lee Hooker jne. See on kurb.
27.06.2001 Mõningase hilinemisega on valmis saanud Naisteküttide ülevaade. Edetabeleid vaadates tundub, et inimesed on kinoskäimise puhta ära unustanud. Viienda koha filmi 133 vaatajat on ikka hale mis hale.
20.06.2001 Jälle uusi uudiseid. Jaapani film Tabu on ka nüüd nähtud. Mügarkinosse on tekkinud ankeedid, millega saab (vähemalt teoreetiliselt) astuda kinoklubi liikmeks: odavamad piletid pluss muud nänni.
Uuendusi on ka DVD lehel.
18.06.2001 Mul on hea meel näha, et aeg-ajalt siia lehele ka mõni inimene satub, kuigi ametlikult see veel avatud ei ole. Ilmselt saab see toimuma juuni viimastel päevadel. Filmi Las käia! arvustus on nüüd üleval.
Veel: ajakirja Nädal viimases numbris ilmus filmi Muumia tagasitulek arvustus, mis on väärt mainimist üsna pealiskaudse ja asjatundmatu teemakäsitluse poolest.
14.06.2001 Kuna ametikohustused kutsuvad mind mõneks päevaks pealinnast eemale, kasutan oma eelisseisundit selle filmi osas ja panen Las käia! tutvustuse varem üles. Kuigi hinnang tekib alles pärast kinoskäiku (ilmselt pühapäeval), leiavad nutikamad tõenäolise hinde siit lehelt ka üles.
Ühtlasi soovitan kõigil, kes juhuslikult siia (veel) poolsalajasele lehele sattunud, asi ära vaadata, kuigi nii traileri kui sisukokkuvõtte põhjal filmist tõenäoliselt nõme mulje jääb. See on petlik.
12.06.2001 Sel nädalal tuli kinodesse ainult üks uus, aga see-eest kauaoodatud film: Muumia tagasitulek.
Valmis sai ka edetabelite sektsioon.
05.06.2001 Sel nädalal jõudis kinodesse kolm uut filmi: Suvi: kool on läbi, 15 minutit ja Six-Pack - Pariisi sarimõrvar.
Vaata ka DVD-de lehekülge.

Saada mulle kiri