Pensionärid ei ole süüdi, riik aga küll

8. juulil «Postimehes» ilmunud Ü. Mesipuu lugejakiri tekitas minus vastakaid tundeid. Kriitikaga, mis oli suunatud valitsusele, olen täiesti päri, kuid väitega, et pensionäri koht peaks olema kodus, ei saa kuidagi nõus olla.

See lause iseenesest on kuidagi räige sisuga. Siia võiks juurde lisada ka arvatava edasise mõttekäigu — ole kodus ja oota surma. Jätkem siiski need pensionärid rahule, nemad pole ju milleski süüdi.

Süüdi on eelkõige valitsus, mis laseb vohada kapitalismil. Kui riik hooliks oma inimeste elu-olust, siis tehased ja vabrikud pankrotti ei läheks (ei lastaks) ning poleks vaja ka välismaiseid erastajaid otsida.

Kui meil säiliks majandus- ja tootmiselu, poleks meil ka arvukaid koondamisi ja ei jääks töötuks nii palju töövõimelisi inimesi. Pensionär ei ole süüdi selles, et noortele tööd ei jätku, pensionär ei aja tehaseid-vabrikuid pankrotti.

Seesama pensionär on samuti noor olnud ja tööd teinud nagu noored praegu. Miks peaksime nad siis nö. jalust koristama? Laskem neil siiski õigeaegselt pensionile minna. Paljud neist peavad veel tööd tegema, sest valitsus tõstis ju pensionile pääsemise iga.

Las töötavad need, kes töötada tahavad, ja laskem pensionile need, kes seda ise tahavad.

tagasi põllule